ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی : زیبایی بیشتر برای تمامی افراد مهم است ولی برخی از افراد به دلیل شرایط جسمی مانند بیماری های خاص یا فعالیت های حرفه ای در زمینه ورزش ، نگران تاثیر رینوپلاستی هستند .

در این مقاله سعی کردیم سوالات ورزشکاران عزیزی که تمایل به رینوپلاستی دارند را پاسخ دهیم تا با خیالی آسوده ، جراحی بینی انجام دهند .

رایج ترین سوال در بین ورزشکاران ، محدودیت های پس از جراحی بینی می باشد.

محدودیتی که پس از عمل کردن بینی برای فرد ورزشکار به وجود می آید ، موقتی است و پس از گذشت مدتی ، بیمار می تواند به فعالیت های حرفه ای خود ادامه دهد .

در نتیجه به هیچ عنوان نمی توانیم بگوییم فردی که جراحی زیبایی بینی انجام داده است دیگر نباید هیچ گونه فعالیت ورزشی داشته باشد .

ورزش بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی

دقت داشته باشید که بالافاصله پس از رینوپلاستی نمی توانید ورزش را شروع کنید و حداقل ماه اول از هرگونه فعالیت ورزشی باید پرهیز کنید تا ترمیم اولیه بینی به اتمام برسد .

  • پس از عمل جراحی بینی تنها یک روز نیاز به استراحت مطلق می باشد و از روز دوم فرد می تواند پیاده روی آهسته داشته باشد .

سعی کنید پیاده روی کوتاه باشد تا فشار بیش از اندازه به بدن وارد نشود .

  • هفته اول فقط مجاز به انجام پیاده روی هستید و انجام هر گونه فعالیت ورزشی دیگر حتی حرکات کششی و هوازی ممنوع می باشد .

ورزش های هوازی نیاز به تنفس و اکسیژن بیشتری دارند و حین ورزش ، فرد باید دم و بازدم عمیق داشته باشد که با توجه به تورم و التهاب داخل بینی پس از رینوپلاستی ، انجام ورزش های هوازی و دم و بازدم عمیق کمی دشوار است .

ورزش بعد از جراحی بینی

شروع ورزش بعد از جراحی بینی

پس از گذشت هفته اول ، مجاز به آغاز ورزش های سبک و نرمشی هستید اما دقت داشته باشید که از خسته کردن بیش از اندازه بدن خودداری کنید ، در نتیجه هفته اول نمی توانید هیچ فعالیت ورزشی سنگینی داشته باشید .

از هفته دوم می توانید ورزش های سبک را با وزنه ۱ الی ۲ کیلو شروع کنید ، دقت داشته باشید که ورزش ها در حد مبتدی باشد ( از خم شدن ، پرش و حرکات قدرتی چون اسکوات پرهیز کنید ) و با ست ها و تکرارهای کم شروع کنید .

از هفته سوم می توانید شدت تمرینات را تا ۵۰ درصد افزایش دهید و از وزنه های سنگین تری استفاده کنید ، اما باز هم در تعداد ست و تکرارها رعایت کنید .

از هفته چهارم می توانید شدت تمرینات را به ۷۵ درصد برسانید .

تا هفته چهارم مجاز به حرکات پرشی ، دوییدن و ورزش شنا نیستید و به طور معمول از هفته پنجم ، افزارد قادر به انجام تمامی حرکات ورزشی هستند .

شروع فعالیت های ورزشی بستگی به ترمیم بینی دارد ، برخی اوقات ترمیم بینی بیمار به آهستگی پیش می رود و نیاز است تا ۶ ماه ، بیمار از فعالیت های ورزشی دور باشد به همین دلیل بهتر است در ارتباط با شروع فعالیت های ورزشی با جراح بینی صحبت کنید .

 

دکتر رضا بدیعی
متخصص گوش ، گلو و بینی
فلوشیپ فوق تخصصی تومورهای سر و گردن

درباره drbadiei

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 13 + شش =